Başım Ağrıyor! At Bi Dal..

Başım Ağrıyor! At Bi Dal..

Merhaba sevgili okurlar,

Geçen gün okuduğum bir haberde, Türkiye’nin tüm Avrupa ülkeleri arasında antibiyotik kullanımının en fazla olduğu ülke olarak açıklandığını görünce, inanır mısınız hiç şaşırmadım. Aslında beklenen ve gerçekte de bilinen bir durumu, araştırmalar neticesinde netleşmekten başka bir işe yaradığını söylemek biraz zor.

Belki bazılarımıza oldukça olumlu bir durum gibi gelebilecek olan bu durum, aslında ne kadar bilgisiz ve sorumsuzca ilaç tüketimi sağladığımızın net olarak kanıtı diyebilirim. Avrupa standartlarında yaşamayı planlayan bir ülkede, doktorların bu kadar net ve kesin uyarılarına rağmen, kesinlikle taviz vermeden her an kullandıkları bilinçsiz ilaçların ardı arkası kesilmiyor. Canı sıkılan, başı ağrıyor, dişi ağrıyan bir antibiyotik atıp, iyi gelmesini bekliyor. İyi geliyordur, yalan yok, ancak; bilmemiz gereken bir nokta var ki, antibiyotikleri vücudumuza ne kadar sıklıkta ve aşırı dozda alırsak, vücudumuz bu ilaçlara o kadar çok alışacağı gibi, bu alışkanlıklar sonucunda da tekrar aldığımız zamanlarda, hiçbir etkisini göremeyeceğiz.

Örnek vermek gerekirse; diş ağrısına oldukça iyi gelen ve ağrı kesici özelliklerini de içerisinde barındıran bir antibiyotiği, ayağınız ağrıyınca, burnunuz ağrıyınca, başınız ağrıyınca kullandığınız zaman, içerisinde yer alan ağrı kesici etkisini göstererek bir süreliğine ağrınızı kesecektir. Bunu alışkanlık haline getirdiğiniz zamanlarda ise, vücut alışacağı gibi, etkisini de artık gösteremeyecek olan bu antibiyotik, gerçek diş ağrılarınız karşısında etkisiz kalacağı gibi, vücudunuzun direncinde de düşüklük sağlayacaktır.

Uzmanların her fırsatta söylediği, her kutunun üzerinde yazdığı gibi, ‘Hekiminize danışmadan kullanmayın.’, ‘Reçete ile satılır.’ gibi ibareler her ne kadar sıkıcı ve alışagelmiş gibi görünse de, gerçeklik payı hiç olmadığı kadar fazladır. Özellikle Türk insanında yer alan bu merhamet duygusu, ‘Başım ağrıyor.’ şeklinde gelen her tepkiye, ‘Al şu ağrı kesiciyi iç, bana çok iyi geliyor.’ gibi karşılıkları almamıza sebep oluyor. Bunun önüne geçmek için, en azından bizden sonra gelecek nesillere doğru kullanım ve aslında antibiyotiğin her an şeker gibi tüketilmesinin yanlış olduğunu öğretmemizden kaynaklanacak ve zamanla taşlar yerine oturacaktır.

Umarım açıklayıcı olmuşumdur.

Sevgilerle..

Son Yazılar
Bir cevap bırakın