Ruhunuzu Besleyin..

Ruhunuzu Besleyin..

Nice insanlar tanırım; müzikten bi haber, hayatlarında renk yok.. Aslında onlara sorsan; muhteşem bir yaşantının eşiğinde olmaların rağmen, müzik dinlemeye fırsat bulamazlar. Peki, sebep nedir diye sorduğun zaman ise, iş güç cevabını alırsın..

Sabah 8 akşam 5 çalışmak, işten sonra kişisel işlerini yapmak, ona vakit ayır, buna vakit ayır ve sonuç? Akşam eve gelince nefes almaya bile  vaktin olmadan uyu.. Oldukça sıkıcı bir hayat nasıl muhteşeme yakın oluyor?

Hiç anlamam müzik dinlemeyen insanları. Nedir bu boşluk, sıradanlık? Bende mi sorun var diye düşünmüyor değilim bazı zamanlar; ta ki, bir melodi duyana kadar.. Hayatımda en büyük keyifleri duyduğum farklı ve etkileyici melodileri keşfetme zamanlarımdan geriye kalan anlara sığdırdığım günlük işlerle mutluyum aslında. Para olmasaydı.. Dert olmazdı, tasa olmazdı, sıkıntı olmazdı, stres olmazdı ve sadece müzik olurdu. Para girince işin içine, insanlar müzikten haklı olarak keyif almaz oldu.

Bundan 6 7 sene önceye kadar duyduğum melodilerle avutuyorum kendimi. Yoksa, şimdi çıkan bazı şarkı dediklerinden bahsetmiyorum. Onları dinlemek yerine, hiç dinlememek daha akıllıca olacaktır. Ömrünüzün boşa giden 3 er 5 er dakikasından öteye gitmeyen sanat katillerinin yaptıkları, tek bir ekipman kullanmadan birde, ‘POP’ damgasını vurdukları sıradanlığın ve tekrarın daniskasını yansıtan bu çöplere ayrılacak tek bir dakikam bile yok. Sanatsal boyutuna baktığım zaman keyif ve eğlence hissederken, işin bir de sanat dışı boyutuna bakıyorum. Bir müzik ya efsane olacak, ya da o kadar sıradan ve doğal olacak ki; insanlar teknik ve sanat açısından hiçbir şey arayamayacak. Her konuda yeniliklere boğulan ülkemiz, müzik konusunda neden bu kadar sıradan?

Bazen video paylaşım sitelerinde rastladığım yabancı coverlar ile bizim yaptığımız, yani Türklerin yaptığı coverları kıyaslarken kendimden utanıyorum. O kadar mükemmelliğe karşı, eline gitar alıp, 4 akor basan insanların çaldığı kalabalıkla eş değer olmasa gerek. En azından ikisine de ‘Cover’ demesek ne güzel olur?

Müzik ruhun gıdasıdır lakin; kaliteli müzik ruhunuzu dinlendirir. Barlarda, arabalarda veya cafelerde kayıtlardan çalan saçma sapan gürültüler değil, gerçek anlamda emek verilmiş ve her yaşanmışlığın altında yatan gerçekten bahsedelim biraz. Gerçekçi olalım; her konuda olduğu gibi müzik konusunda da yenilikçi olamıyor, alttan yetiştiremiyoruz. Eskiler olmasa, eskiden yazılanlar olmasa sıfırız ancak, çok şükür eskilere.. Beğenmediğimiz, kızlara/erkeklere hava atmak pahasına aşağıladığımız eskilere.. Çok şükür ..

Sevgilerle..

Son Yazılar
Bir cevap bırakın